Mellan dröm och verklighet

I utställningen visas för första gången Carina Linnés berättande målningar. Den första serien är gjord i ett naivistiskt utförande. Tre av dem visades på Liljevalchs Vårsalong, 2011. I den nya serien, där flickan möter betraktarens blick, är utförandet mer utvecklat.

Carina Linné visar också serien ”Närvaro” – med berättelser från din och min vardag, när alla lever i sin egen värld med kontakterna via en mobil eller liknande.

Tid: 7-20/10.
Plats: Församlingens Hus. Öppet: måndag-fredag 9.00-16.00

Här kan du titta på utställningens tavlor.

Carina Linné
född i Stockholm i mitten av 50-talet, började måla i vuxen ålder. Hon är autodidakt men har gått ett stort antal målarkurser och en ettårig konstutbildning på Bromma Folkhögskola nyligen. Hon har ställt ut i flera jurybedömda utställningar samt i andra utställningar både i Sverige och utomlands. Hon målar huvudsakligen i akryl. När hon inte målar barndomsminnen målar hon gärna djur och människor där en relation är uppenbar genom kroppens eller ögonens språk.